NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Periodontologia

Stomatologia w pierwszej kolejności kojarzy nam się z zębami – leczeniem próchnicy, wypełnianiem ubytków, usuwaniem zębów,protezami zastępującymi braki w uzębieniu. A przecież piękny uśmiech to nie tylko zdrowe  zęby, ale również zdrowe tkanki je otaczające a więc dziąsła, kość i błona śluzowa czyli wszystko to, co utrzymuje nasze zęby. Tym właśnie zajmuje się periodontologia. Ta wąska dziedzina stomatologii uczy nas jak prawidłowo zadbać o nasze przyzębie.

Każdy w swoim życiu chociaż raz na pewno kiedyś usłyszał takie słowo jak “parodontoza“. Tylko co to właściwie jest, ta parodontoza. Najprościej mówiąc jest to choroba dziąseł, która może mieć różny przebieg, stopień zaawansowania, często trudną do odnalezienia przyczynę. Niejednokrotnie okazuje się, że również objawy tej choroby mogą być różnorakie wśród pacjentów. Pomimo wielu niejasności, współczesna periodontologia jednoznacznie stwierdza, że pierwszym krokiem w leczeniu tej ciężkiej choroby są podstawowe zabiegi profesjonalnego oczyszczania zębów oraz utrzymywanie higieny jamy ustnej.

Dlatego proponujemy Państwu następujące rozwiązania:

-usuwanie kamienia – to zabieg oczyszczenia powierzchni zębów ze złogów i osadu, którego nie uda się już usunąć zwykłą szczoteczką do zębów podczas szczotkowania. Kamień nazębny obecny na zębach stwarza dogodne warunki do akumulacji płytki bakteryjnej i gromadzenia się resztek jedzenia. Wszystkie te czynniki powodują zwiększone ryzyko próchnicy. Nieusuwany przez długi czas kamień może doprowadzić do zapalenia dziąseł. Najpierw łagodnego – dziąsła stają się tkliwe, żywo czerwone, zaczynają krwawić. Nieusunięta w porę przyczyna takiego stanu, spowoduje rozwój choroby w kierunku zaawansowanego zapalenia dziąseł, a następnie całego przyzębia, czyli kości i więzadeł otaczających zęby. Pamiętajmy zatem o regularnym profesjonalnym oczyszczaniu zębów w gabinecie stomatologicznym.

-kiretaż – z pomocą specjalnych narzędzi usuwamy kamień, osad oraz niewidoczne gołym okiem bakterie i szkodliwe produkty przemiany materii nagromadzone poddziąsłowo. Korzenie zostają pokryte szkodliwymi substancjami poprzez pojawiającą się kieszonkę dziąsłową. W miarę rozwoju choroby, kieszonka pogłębia się, następuje obniżenie poziomu dziąseł, a następnie kości. W efekcie ząb traci podparcie i staje się ruchomy. Nieleczona choroba przyzębia prowadzi do utraty zębów. Oczyszczając korzenie, pozbywamy się głównego źródła zakażenia i rozwoju choroby.

Zapraszamy wszystkich Pacjentów na przeglądy oraz wizyty kontrolne w celu szybkiego wykrywania wszelkich oznak początków choroby przyzębia. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest wczesna profilaktyka oraz utrzymywanie higieny jamy ustnej.