Stomatologia zachowawcza jako bardzo obszerna dziedzina zawiera w sobie wszystko to, co wiąże się z codzienną pracą stomatologa. Nazywana również stomatologią odtwórczą, ponieważ jej głównym zadaniem jest wypełnianie utraconych w wyniku próchnicy twardych tkanek zęba lub tzw. ubytków niepróchnicowego pochodzenia.
Rodzai próchnicy jest wiele, w zależności od powierzchni na której powstaje, szybkości rozwoju, czy charakteru. Wyróżniamy więc próchnicę na powierzchniach żujących oraz stycznych. Próchnicę szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego, a także próchnicę wtórną, nietypową,kwitnącą, czy ukrytą. Jeśli chodzi o przebieg próchnicy, może ona mieć charakter ostry, przewlekły lub zatrzymany. Niezależnie od tego, z którym typem próchnicy mamy do czynienia, zawsze należy zgłosić się do stomatologa w celu oczyszczenia ubytku i wypełnienia go materiałem odtwórczym.
Nieleczona próchnica powoduje pogorszenie walorów estetycznych zębów, ból, pęknięcia, złamania korony zęba, zakażenie miazgi, ropne stany zapalne, opuchliznę. Końcowym efektem jest utrata zęba oraz potrzeba uzupełnienia braku celem zatrzymania dalej idących komplikacji w jamie ustnej.
Stomatologia zachowawcza to nie tylko leczenie próchnicy. To także szeroko pojęta stomatologia estetyczna. Bowiem próchnica, nie jest jedyną przyczyną niszczenia zębów. Istnieje szereg innych procesów zachodzących w jamie ustnej, mających wpływ na oblicze naszego uzębienia, np: atrycja, abrazja, czy erozja – zjawiska opisywane w fachowej literaturze jako ubytki niepróchnicowego pochodzenia. Dzięki nowoczesnym technikom odbudowy oraz zgodnie z aktualnym stanem wiedzy możemy w pełni przywracać zębom ich naturalny wygląd a Państwu zapewnić piękny, zdrowy uśmiech.
Odbudowa zęba nowoczesnymi materiałami światłoutwardzalnymi (kompozytowymi) pozwala na zachowanie ich funkcji oraz przedłużenie żywotności w jamie ustnej. Dostosowując kolor jesteśmy w stanie dopasować wypełnienie do naturalnego koloru zęba.
Czy próchnica boli? Bardzo często nie! Dlatego tak ważne jest regularne badanie stomatologiczne – standardowo raz na rok, podczas którego stomatolog dokładnie bada całą jamę ustną. Bardzo często pacjenci są zaskoczeni na wieść o tym, że w ich zębach próchnica zdążyła się już zadomowić – bo przecież nic nie boli.
Odwlekanie, brak regularnych wizyt stomatologicznych to bardzo odważne posunięcie. Im bardziej zaawansowane procesy próchnicowe, im bardziej zniszczone próchnicą zęby, tym więcej powikłań. Mówiąc prosto i konkretnie:
Najdroższa profilaktyka jest tańsza od leczenia