NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Co zrobić jak boli ząb? Pierwsza Pomoc

Zbliżają się Święta Wielkanocne – z jednej strony okres radosnego świętowania w rodzinnym gronie, odpoczynku od pracy i spraw codziennych, refleksji na tle naszych wierzeń religijnych, z drugiej strony nieoczekiwanych problemów z zębami. Zgodnie z prawem Murphiego – to co ma się wydarzyć, wydarzy się w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Ból zęba może wystąpić na skutek nieleczonej próchnicy, nadwrażliwości zębów na bodźce zewnętrzne, zapalenia miazgi(nerwu) zęba, ropnych stanów zapalnych zębów, kości i przyzębia itp. Wszyscy, którzy nie zdążyli zrobić porządków jamie ustnej, ale za to wytrzepali już wszystkie dywany, mają problem z powodu dostępności do lekarza stomatologa przez świąteczne długie weekendy.

Jak zatem poradzić sobie z bólem zęba domowymi sposobami?

  • leki przeciwbólowe, np: paracetamol, ibuprofen(oczywiście w zalecanych dawkach i z umiarem)
  • płukanie ziołami – zaparzona i przestudzona szałwia – ma właściwości odkażające i przeciwzapalne
  • czosnek – naturalny antybiotyk, z miodem i mlekiem
  • okłady z lodu – w przypadku ropnych stanów zapalnych, uśmierza ból i ogranicza opuchliznę tkanek
  • pozycja ciała – w przypadku ropnych stanów zapalnych pozycja leżąca często powoduje nasilenie dolegliwości bólowych. Pozycja siedząca lub stojąca koi ból.

Kiedy już przeżyjemy ból w nocy oraz ciężki weekend ze stanem zapalnym, należy jak najszybciej umówić się do stomatologa, który na podstawie wnikliwej analizy postawi diagnozę i wyleczy przyczynę choroby, aby w przyszłości spędzić święta bez zbędnych zmartwień.

Z pozdrowieniami dr Czepiel