NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Dlaczego przed pójściem spać trzeba umyć zęby ?

Dlaczego przed pójściem spać trzeba umyć zęby ?

Właśnie, dlaczego ? Od najmłodszych lat wszyscy słyszeliśmy od rodziców to słynne zdanie „idź umyj zęby przed pójściem do łóżka”, albo wręcz pytanie, często retoryczne, „a umyłeś już zęby?”. Nabierając nawyków z domu rodzinnego sami teraz pamiętamy o umyciu zębów przed położeniem się do łóżka po ciężkim dniu. Niektórzy z nas nawet zaganiają już do tego własne dzieci, powtarzając te same kwestie, których niegdyś słuchaliśmy. Tylko czemu właściwie służy to całe zamieszanie wokół wieczornego mycia zębów ? Co by się stało gdybyśmy zaprzestali tego codziennego rytuału?

W ciągu dnia w oczyszczaniu zębów pomaga nam nasza ślina. Posiada ona liczne właściwości, które jej to ułatwiają. Neutralizuje kwasy, które doprowadzają do spadku pH w jamie ustnej i powodują powstawanie próchnicy. Wspomagana ruchem warg, języka i policzków obmywa zęby z resztek jedzenia i niewidocznych gołym okiem mikroorganizmów, które są odpowiedzialne za powstawanie kwasów. Zawiera w sobie liczne jony (tj. wapniowe, fosforanowe, fluorkowe), które aktywnie biorą udział w remineralizacji, czyli odbudowie powierzchni szkliwa. Ogólnie rzecz biorąc ślina spełnia bardzo ważną rolę w ochronie naszych zębów. Bez niej byłoby nam potwornie ciężko uchronić nasze zęby od próchnicy. Proszę jednak nie myśleć, że sama ślina wykona za nas całą robotę. Szczotkowanie to podstawa! Zwłaszcza, że nocą kiedy śpimy, produkcja śliny gwałtownie spada (prawie do zera). W tak małych ilościach z pewnością nie może wykonać swoich funkcji obronnych prawidłowo. Nieoczyszczone zęby, na których przez całą noc zalegają resztki jedzenia, stwarzają bakteriom próchnicotwórczym doskonałe warunki do produkcji wspomnianych kwasów. Nie dość, że mają pod dostatkiem pożywki, to jeszcze ich „praca” nie jest zakłócana przez ślinę. Brak wieczornego szczotkowania oznacza dla naszych zębów bilet w jedną stronę. Następny przystanek: Próchnica. A to tylko pierwszy problem, z którym będziemy się borykać przy braku wieczornej higieny. Zalegające resztki pokarmowe doprowadzą do zapalenia dziąseł, które objawiać się będzie krwawieniem i bólem. Nieleczone zapalenie dziąseł może rozwinąć się do zapalenia przyzębia, a więc do choroby wszystkich tkanek otaczających nasze zęby, w tym kości.

Zabieg wieczornego mycia zębów powinien być dla każdego z nas nawykiem. Nawet jeśli ktoś nie nabył go w domu, kiedy był dzieckiem, teraz jest odpowiedni czas na to aby zacząć. Najlepiej od razu ! Apeluję  z tego miejsca do wszystkich Rodziców, aby ten konieczny nawyk wpoili swoim Dzieciom jak najwcześniej. Wszak czego Jaś się (nie)nauczy… 😉

Wieczorna higiena dla zębów to zdrowie dla całego organizmu.

Z pozdrowieniami dr Czepiel