NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Co to jest “próchnica ukryta”?

Co to jest “próchnica ukryta”?

Ponad 90-95% ubytków, które leczymy w naszej placówce, to właśnie próchnica ukryta. Najczęściej pojawia się na powierzchniach stycznych zębów, tzn. tych powierzchniach,  którymi zęby sąsiadują między sobą. Jak się przed nią uchronić i co zrobić gdy nam się przytrafi?

Podstawowym zagadnieniem jest przegląd stomatologiczny, który trzeba wykonać raz w roku lub częściej  –  zgodnie z zaleceniami swojego lekarza dentysty, który doskonale zna każdy zakątek Twojej jamy ustnej, a także pamięta historię każdego zęba. Pacjenci pod pojęciem próchnicy najczęściej wyobrażają sobie ogromną dziurę w zębie, którą przypadkiem wykryją językiem. Ale dlaczego nie zapobiegać powstawaniu tego ogromnego ubytku wcześniej?

Tak jak wspomniałem powyżej, ponad 90-95% przypadków z jakimi mamy do czynienia, rozpoczyna się pomiędzy zębami, np. między czwórką i piątą, piątką a szóstką, między jedynkami, itp. Przyczyną powstawania ubytków w tych miejscach są pozostające między zębami resztki pokarmowe, które bardzo ciężko jest usunąć zwykłą szczoteczką. Dlatego tak ważne jest stosowanie, oprócz tradycyjnej szczoteczki, również dodatkowych przyborów higienicznych, czyli nitki stomatologicznej, irygatora oraz szczoteczki przeznaczonej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Resztki pokarmowe pozostające na zębach i między nimi są pożywką dla bakterii jamy ustnej. Z rozłożonych przez bakterie resztek powstają kwasy, które przy okazji atakują zęby, niszcząc na początku szkliwo zęba(wierzchnią warstwę)a następnie zębinę(warstwę wewnętrzną). Próchnica powstająca “w ukryciu” nie daje żadnych widocznych objawów. Nie ma przecież żadnej dziury na zębie, w którą wchodzą ziemniaczki z obiadu czy płatki śniadaniowe. Mimo to, już na początkowym etapie powstawania wprawne oko doświadczonego stomatologa wykrywa próchnicę, którą trzeba leczyć, aby nie rozprzestrzeniała się dalej aż do nerwu zęba(miazgi). Nieleczona próchnica z postaci ukrytej – niewidocznej, w miarę niszczenia tkanek zęba  w końcowym stadium uwidacznia się na zewnątrz. Z reguły Pacjenci podczas jedzenia  słyszą trzask  i czują odłamanie się połowy zęba odkrywając ogromną dziurę drążącą wgłąb jednego lub nawet dwóch sąsiednich zębów. Leczenie polega na usunięciu próchnicy w znieczuleniu, w możliwie jak najwcześniejszym stadium, oraz bardzo dokładnym, szczelnym wypełnieniu ubytku plombą. Po zabiegu Pacjenci  instruowani są jak dbać o zęby i co robić, aby w przyszłości  zapobiec podobnym historiom.

Nie dopuść do rozwoju próchnicy, zwalcz ją już dzisiaj!

Z pozdrowieniami dr Czepiel