NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

O profilaktyce słów kilka…

O profilaktyce słów kilka…
Profilaktyka przeciwpróchnicza ma dla nas szczególne znaczenie, ponieważ jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, próchnica jest jedną z niewielu chorób współczesnego świata, której można rzeczywiście skutecznie zapobiegać. Ma to znaczenie zarówno w powstawaniu próchnicy jak i jej szerzeniu się. Na profilaktykę próchnicy składa się kilka elementów:
  • Okresowe badania kontrolne
  • Profilaktyka fluorkowa
  • Kontrola higieny jamy ustnej
  • Dieta
  • Stosowanie laków szczelinowych (lakowanie)

O tym, czy nasza profilaktyka będzie skuteczna, decyduje to, z jaką starannością będziemy realizować wszystkie wyżej wymienione składowe oraz to, czy faktycznie będziemy stosować wszystkie dostępne metody. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się bliżej jednej z nich.

Lakowanie zębów. To nic innego jak zabezpieczenie bruzd (zagłębień) zębów trzonowych (oraz rzadziej przedtrzonowych) materiałem wypełniającym. Zamykamy w ten sposób głębokie rowki powierzchni żujących i zapobiegamy przed gromadzeniem się w nich resztek jedzenia. Tam gdzie nie zalegają resztki, nie gromadzą się bakterie próchnicowe. To wcale nie oznacza, że takich zębów nie musimy już myć !

Żeby lepiej zrozumieć istotę zabezpieczania bruzd, posłużymy się powyższym obrazkiem. Źródła podają, że szerokość bruzdy w przekroju u jej wylotu, wynosi 0,1 mm. Natomiast średnica włosia szczoteczki o średniej twardości, czyli tej najbardziej popularnej, wynosi od 0,2 do 0,25 mm. Nawet przy doskonałej higienie, nie jesteśmy w stanie dotrzeć do dna bruzdy i dokładnie jej oczyścić z zalegających resztek. Właśnie taka sytuacja została zaprezentowana na rysunku. Włosie szczoteczki nie mieści się w najwęższych zagłębieniach zębów. Za to bakterie nie mają z tym najmniejszego problemu.

Oczywiście, nie oznacza to, że każdy kto nie wykona zabiegu lakowania na pewno będzie narażony na próchnicę. Tak jak zostało wspomniane, na skuteczną profilaktykę składa się kilka elementów. Jeśli ktoś szczotkuje zęby po każdym posiłku przez 3 minuty, dodatkowo zgłasza się na kontrolę, wykonuje okresowo zabiegi profesjonalnego oczyszczania na pewno na próchnicę narażony jest znacznie mniej o tego, który o higienę zębów dba nieszczególnie. Dla kogo więc przeznaczone jest lakowanie ? Przede wszystkim dla dzieci.

Lakowanie jest zabiegiem nieinwazyjnym, czyli niebolesnym. Polega na dokładnym oczyszczeniu bruzd specjalnymi narzędziami i preparatami, a następnie szczelnym wypełnieniu zagłębień materiałem światłoutwardzalnym. Ze względu na jego nieinwazyjność, może,  a nawet szczególnie powinien być wykonywany u dzieci niechętnie odwiedzających dentystę. Po pierwsze dlatego, że mogą się przekonać, że nie każda wizyta na fotelu oznacza ból, a po drugie dla samego faktu zabezpieczenia zagłębień zębów i zapobieganiu rozwoju próchnicy w tych najbardziej narażonych miejscach, nawet na kilka lat.

Statystyki nie kłamią.  Skuteczność prawidłowo przeprowadzonego lakowania jest bardzo wysoka. Po 2 latach osiąga się nawet do 90% redukcję próchnicy bruzd, a po 5 – 7 latach jeszcze około 50%. Im wcześniej rozpoczęta profilaktyka przeciwpróchnicowa, tym więcej  przyniesie korzyści. Wszak nie od dziś znane jest nam powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Z pozdrowieniami dr Czepiel