NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

„Myśl jama ustna, myśl zdrowie”

„Myśl jama ustna, myśl zdrowie”

Myśl jama ustna, myśl zdrowie” czyli motyw przewodni i hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, który od kilku lat obchodzimy 20 marca. Mówi się, że to najważniejsze święto stomatologiczne, a zostało ustanowione po to, by rozpowszechniać wiedzę o znaczeniu zdrowia jamy ustnej,  mówić głośno o problemie próchnicy i po to, aby promować profilaktykę.

Myślę, że tytuł tegorocznego święta, „think mouth, think health”, czyli „myśl jama ustna, myśl zdrowie” wskazuje na bardzo ważny problem współczesnego świata. Niewielu bowiem ludzi zdaje sobie sprawę z faktu, że choroby jamy ustnej, w tym próchnica, są ściśle związane z chorobami ogólnoustrojowymi układu krążenia, układu oddechowego, chorobami żołądkowo – jelitowymi oraz z cukrzycą. Ba! Większość naszych Pacjentów myśli, że stan zębów nie ma wpływu na resztę organizmu. A to nieprawda. Weźmy np. pod lupę cukrzycę. Wśród Pacjentów obciążonych tą chorobą, obserwuje się podwyższone ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia choroby przyzębia i na odwrót. Stany zapalne przyzębia wpływają na pogorszenie kontroli stężenia cukru we krwi i zwiększają oporność na insulinę. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Pomijając już nawet powiązania z chorobami ogólnoustrojowymi, nieleczona próchnica prowadzi do utraty uzębienia. Zanim to nastąpi, często poprzedzone jest to bólem, strachem, niekończącymi się wizytami w gabinecie stomatologicznym. Utrata jednego zęba, potem kolejnych, nieuzupełnianie braków pogarsza znacznie jakość życia, obniża samopoczucie, odbiera nam szereg przyjemności które czerpiemy ze smakowania potraw, pojawiają się trudności z mówieniem, uśmiechem, kontaktami społecznymi. Ale istnieją też jasne strony. Otóż Moi Mili, próchnica należy do jednej z bardzo nielicznych chorób, której można skutecznie zapobiegać.

Profilaktyka próchnicy jest naprawdę prosta. Istnieje kilka podstawowych zasad. Oto one:

  1. Trzy razy dziennie szczotkuj zęby przez trzy minuty pastą z fluorem
  2. Zdrowo się odżywiaj, ograniczając przekąski i napoje o dużej zawartości  cukru
  3. Zrezygnuj z tytoniu
  4. Ogranicz spożycie alkoholu
  5. Po każdym posiłku, po którym nie możesz umyć zębów, przepłucz usta płynem z fluorem lub żuj gumę bez cukru
  6. Regularnie zgłaszaj się na wizyty kontrolne i wykonanie profesjonalnego oczyszczania zębów

Dziecinnie proste, prawda? Wystarczy naprawdę niewiele, odrobina chęci i samodyscypliny, aby osiągnąć sukces i zadbać o swoje zdrowie. Zdrowa jama ustna to znacznie więcej niż zdrowy uśmiech. I to przesłanie zostawiam Państwu, z okazji kolejnego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

Z pozdrowieniami dr Czepiel