NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Czy jesteśmy skazani na próchnicę?

Czy jesteśmy skazani na próchnicę?

Mnóstwo osób przyjmuje próchnicę jako fatum, które na pewno zdarzy się w jego życiu. Wielokrotnie słyszę w gabinecie słowa: „Moja mama straciła zęby w wieku 30 lat,  ja już straciłam 4” albo „Mam słabe zęby po tatusiu”, żali się inny Pacjent. Jak to w końcu jest?

Od najmłodszych lat lubimy wymówki – „Mamo dostałem 1 z kartkówki bo Pani się na mnie uwzięła”, „Nie zdałem tego egzaminu, ale nie martwię się bo tylko 3 osoby zdały. Pójdę na poprawkę.” , „Panie Policjancie wcale nie jechałem za szybko, to na pewno nie mój pomiar prędkości”, „O przepraszam że nie przyszedłem na 2 ostatnie umówione wizyty. Wie Pan, padł mi telefon, poza tym miałem pogrzeb, a potem nie było mnie w kraju”. A więc wymówki jak widzimy to nic innego jak historyjka, często zmyślona aby usprawiedliwić się przed światem. Czy zastanawialiście się Państwo kiedyś, że fakt iż nasi rodzice czy dziadkowie w młodym wieku stracili zęby również może być jedynie wymówką, a wcale nie musi oznaczać, że tak samo będzie z nami?

Zdradzę Wam pewien sekret – sami jesteśmy kowalami swojego losu. Jest pewien określony schemat dbania o higienę jamy ustnej, który wykonywany bez pominięcia żadnych podpunktów sprawi, że będziemy skazani na sukces, jeżeli chodzi o zdrowe zęby. Czy można uniknąć próchnicy – tak, oczywiście! Trzeba każdego dnia poświęcić kilka chwil na dokładną higienę zębów. Tak jak poświęcamy czas na jedzenie,  spanie, mycie, makijaż, dojazd do pracy, odrabianie lekcji, tak musimy poświęcić parę minut w ciągu dnia na zęby. Nie ma innego wyjścia.

Tylko od Was drodzy Państwo zależy, czy będziecie mieć próchnicę. Tak się składa, że od  zawsze obserwowałem zachowania innych osób jeżeli chodzi o podejście stomatologiczne – takie zboczenie zawodowe, że zwraca się uwagę na zęby i na to, co kto myśli o higienie. I dzięki temu widzę dużą rozbieżność między tym, co ludzie mówią na fotelu stomatologicznym, a jak to naprawdę wygląda w życiu codziennym. Wiem gdzie są popełniane najczęstsze błędy. Nieregularne mycie zębów, zbyt krótki czas szczotkowania, bardzo pobieżne mycie, nieodpowiednia metoda szczotkowania lub źle dobrana szczoteczka to tylko wierzchołek góry lodowej.

Tylko od nas samych zależy, czy nasze zęby będą umyte i wolne od próchnicy, czy wymyślimy kolejną wymówkę pt.: „Nie, jestem zbyt zmęczony i kładę się spać, a zęby umyję jutro, przecież nic się nie stanie.”

Z pozdrowieniami dr Czepiel