NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Czy tylko próchnica uszkadza nasze zęby ?

Czy tylko próchnica uszkadza nasze zęby ?

Próchnica jest zdecydowanie najbardziej destrukcyjnym procesem, który zagraża zdrowiu naszym zębom. Czy jednak próchnica i niedostateczna higiena to jedyne zjawiska które mogą uszkodzić twarde tkanki zęba? Przedstawię kilka innych przykładów szkodliwych nawyków, które mają negatywny wpływ na zdrowie zębów.

Po pierwsze – nadmierne użycie siły przy szczotkowaniu, stosowanie zbyt twardej szczoteczki, lub niewłaściwa metoda mycia zębów. Wszystko to, zazwyczaj doprowadza to do powstawania ubytków abrazyjnych, czyli nadmiernego starcia zębów, oraz do uszkodzenia brodawek dziąsłowych i odsłaniania się szyjek zębowych. Warto zatem skonsultować się ze stomatologiem co do wyboru odpowiedniej szczoteczki oraz zweryfikowania prawidłowej metody mycia zębów.

Nitkowanie zębów. Tak naprawdę, istnieje bardzo niewielka grupa ludzi, która poprawnie nitkuje zęby. Niewłaściwe obchodzenie się z nitką dentystyczną, może doprowadzić do uszkodzenia przyczepu nabłonkowego, czyli cieniutkiej tkanki łączącej ząb i dziąsło, a co za tym idzie, do uszkodzenia struktur przyzębia. Dlatego współcześnie wybieramy inne metody dbania o higienę przestrzeni międzyzębowych, np. użycie irygatorów.

Napoje musujące, kwaśne, kolorowe soki, oranżady, itp. Oprócz potężnych ilości cukru, które zawierają, i które w sposób oczywisty przyczyniają się do powstawania próchnicy, stanowią jeszcze inny problem, a mianowicie, zawierają w swoim składzie kwasy. Te szkodliwe substancje, wchodzą w reakcje chemiczne z cząsteczkami budującymi szkliwo, powodując jego rozpuszczanie, jednocześnie odsłaniając kolejne, bardziej podatne na zniszczenie warstwy zęba. Oczywiście, że jednorazowe spożycie coca – coli nie doprowadzi do rozpuszczenia zębów w ciągu kilku godzin. Ale już spożywanie takich kolorowych napojów codziennie, przez kilka lat, może przynieść bardzo szkodliwe skutki.

Czy zdarzyło się kiedyś Państwu, w trakcie intensywnego myślenia, lub zamyślenia, przygryźć w pracy ołówek, lub długopis? A być może ktoś zmaga się z bardzo szkodliwym nawykiem obgryzania paznokci ? Tego typu zwyczaje również mają negatywny wpływ na zęby, tym razem, doprowadzając do abrazji, czyli nadmiernego starcia. Podobnie zresztą, jak w przypadku zbyt intensywnego szczotkowania. Różnica polega na umiejscowieniu. Przykładowo, przygryzanie ołówka, najczęściej odbywa się nieświadomie i przeważnie po tej samej stronie, tzn. że zazwyczaj, jeśli ktoś boryka się z tym nawykiem, zawsze (zupełnie nieświadomie) przygryza ołówek po jednej i tej samej stronie, co doprowadza do starcia zębów, np. górnej prawej  dwójki i trójki i dolnej trójki. Takie działanie, może doprowadzić np. do nadwrażliwości wspomnianych zębów, a także osłabienia, zwiększenia podatności na złamania oraz utraty estetyki i funkcjonalności zęba.

Jasno z powyższych przykładów wynika, że istnieje więcej szkodliwych czynników, niż tylko próchnica, które mogą mieć niekorzystny wpływ na stan naszego uzębienia. Dlatego też zachęcam wszystkich Czytelników, do odbywania wizyt w gabinecie stomatologicznym częściej, niż tylko w razie wystąpienia dolegliwości bólowych. Wczesna konsultacja z lekarzem dentystą, niejednokrotnie pozwoli wprowadzić działania profilaktyczne, które zapobiegną rozwojowi niekorzystnym mechanizmom doprowadzającym do niszczenia zębów i tym samym do powstawania objawów bólowych.  

Z pozdrowieniami dr Czepiel