NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Ile razy dziennie myć zęby ?

Ile razy dziennie myć zęby ?

Mycie zębów powinno być nieodłączną, rytualną czynnością każdego dnia. Dbanie o higienę jamy ustnej, to dbanie o nasze własne zdrowie. Codziennie dbamy o siebie, pamiętając o zjedzeniu pożywnego posiłku w ciągu dnia. Pijemy wodę, aby nawodnić nasz organizm. Zażywamy witaminy, stosujemy różne diety. Wiemy, że należy pozbyć się niezdrowych nawyków, aby cieszyć się zdrowiem. Niektórzy z nas prawdopodobnie uprawiają również sport, bo wiele mówi się o aktywności fizycznej, która zapobiega rozwojowi wielu chorób oraz pomaga utrzymać nas w dobrej kondycji psychicznej. Powtarzamy naszym dzieciom jak mantrę, żeby zakładały czapkę w zimie, bo w przeciwnym razie nabawią się choroby. O tych i wielu innych sposobach utrzymania nas w zdrowiu mówi się na okrągło. Niestety bardzo rzadko mówi się o tym, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej. Jesteśmy za to bombardowani przez media ogromną gamą past do zębów, szczoteczek, płukanek itp. Każda z nich oferująca coś lepszego od poprzedniej. Tymczasem droga do zdrowia jamy ustnej nie jest wcale skomplikowana, a sposób do jej utrzymania jest tak naprawdę bardzo prosty. Myślę, że nikt nie będzie zaskoczony, jeśli powiem że ten sposób to mycie zębów, ale sens tkwi w tym aby robić to dokładanie, często i systematycznie. Czyli ile razy ?

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje mycie zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a powinno ono trwać 2 minuty. Z wieloletnich obserwacji mogę z czystym sumieniem zapewnić Państwa – mycie zębów dwa razy dziennie to za mało. Poza nielicznymi wyjątkami, a mam tutaj na myśli bardzo wąskie grono Pacjentów, którzy niezwykle dokładnie szczotkują, stosują inne sposoby oczyszczania jak irygatory, czy choćby nić dentystyczną, a w gabinecie pojawiają się raz na pół roku jedynie w celu kontroli lub wykonania higienizacji, dwukrotne mycie zębów w ciągu dnia jest niewystarczające do utrzymania jamy ustnej wolnej od próchnicy. Zęby powinny być oczyszczane po każdym posiłku ! Istotą rozwoju próchnicy jest spadek pH w jamie ustnej, który następuje tuż po zjedzeniu pokarmu. Bakterie bytujące w jamie ustnej rozpoczynają procesy przemian składników żywieniowych w kwasy, które doprowadzają do demineralizacji szkliwa. Zapobieganie licznym spadkom pH w ciągu dnia chroni przed rozwojem próchnicy.

Oczywiście jest to zrozumiałe, że nie zawsze mamy możliwość umyć zęby natychmiast po zjedzeniu posiłku, czy to ze względu na pracę jaką wykonujemy, czy długie zajęcia w szkole. O alternatywach oczyszczania zębów w przypadku braku możliwości ich szczotkowania pisaliśmy już w poprzednim wpisie jak dbać o zęby podczas urlopu, do którego zapraszam i zachęcam do zapoznania się.

Wracając jednak do meritum dzisiejszego wpisu. Jako Lekarz Dentysta, rekomenduję moim Pacjentom szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Dotyczy to zwłaszcza Pacjentów z grup wysokiego ryzyka próchnicy, posiadających już liczne wypełnienia lub uzupełnienia protetyczne. Częsta i systematyczna higiena pomoże utrzymać zdrowie jamy ustnej oraz pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem na długie lata.

Z pozdrowieniami dr Czepiel