NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Rodzaje szczoteczek do zębów

Rodzaje szczoteczek do zębów

Celem szczotkowania zębów jest usunięcie resztek pokarmowych, osadów, płytki bakteryjnej a także masaż dziąseł. W ostatnim wpisie zostało wspomniane, że efektywność szczotkowania zależy w głównej mierze od rodzaju szczoteczki do zębów, którą się posługujemy, aniżeli od rodzaju pasty. Dodam nawet więcej – efekt szczotkowania zależy też od dokładności i precyzji z jaką wykonuje się tę czynność.

Przypomnijmy kilka podstawowych zasad dotyczących szczotkowania:

 • Zęby szczotkuje się przynajmniej trzy razy dziennie, po śniadaniu, obiedzie oraz wieczornym
  posiłku. Najlepiej 15 minut po każdym jedzeniu.
 • Czas trwania szczotkowania – około 3 minuty
 • Powierzchnie żujące (zgryzowe) oczyszczamy ruchem szorującym, natomiast
  powierzchnie policzkowe i językowe ruchem wymiatającym – od dziąsła, w kierunku
  korony zęba
 • Podczas szczotkowania nie pomijamy żadnego zęba ! Nie zapominamy nawet o tych
  na samym końcu
 • Szczoteczkę powinniśmy trzymać całą dłonią, na tyle mocno, aby nie wywoływać
  zmęczenia przegubu ręki podczas szczotkowania

Szczegółowo o myciu zębów pisaliśmy tutaj.

Omówmy sobie teraz zasady dotyczące przechowywania szczoteczek. Po pierwsze –utrzymanie – szczoteczkę po każdym użyciu należy opłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Nie nakładać na szczoteczkę żadnych pokrowców, nakładek ochronnych ani nie chować szczoteczki do pojemnika. Tego typu akcesoria mogą być wykorzystywane wyłącznie w czasie podróży. Jeśli zaś chodzi o wymianę szczoteczki – powinna następować średnio co 2 miesiące. Jeżeli jednak przed upływem tego czasu zauważymy wgniecenia lub rozdwajające się włosie szczoteczki – wymiana powinna nastąpić szybciej.

Przejdźmy teraz do samych szczoteczek i ich typów. Średnica włosia szczoteczki decyduje o jej twardości. A zatem wyróżniamy szczoteczki twarde, średnio twarde, miękkie oraz specjalne ultramiękkie. Te ostatnie stosuję się po zabiegach chirurgicznych wykonywanych w obrębie jamy ustnej. Na co dzień zalecane jest, aby stosować szczoteczki średnio twarde. Być może zadziwimy niejednego Czytelnika, ale szczoteczki twarde nie powinny być stosowane. Badania wykazały, że wśród Pacjentów użytkujących ten typ szczoteczek najczęściej dochodzi do recesji dziąseł. Na co dzień, w zwykłych okolicznościach używamy tradycyjnej szczoteczki do zębów. Na rynku są dostępne również szczoteczki do zadań specjalnych, m.in. do implantów, do aparatów ortodontycznych, protez zębowych oraz szczoteczki międzyzębowe – do lepszego oczyszczania przestrzeni pomiędzy zębami. Na koniec ostatni już podział, choć myślę że dla wielu najbardziej interesujący, mianowicie – szczoteczki ręczne oraz elektryczne. Tych pierwszych nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeśli chodzi o elektryczne – dzielimy je na mechaniczne oraz soniczne. Szczoteczki mechaniczne działają za zasadzie ruchów rotacyjnych, oscylacyjnych, pulsacyjnych lub ich połączenia. Dzięki zawansowanej technologii oraz kontrolowanemu zmniejszeniu siły nacisku na ząb i dziąsło osiągają przewagę w skuteczności redukcji płytki i zapalenia dziąseł nad ręcznymi. Niektóre posiadają również wbudowany zegar, który pomaga kontrolować czas szczotkowania. Szczoteczki soniczne działają na zasadzie fal dźwiękowych emitowanych przez włosie umieszczone w główce szczoteczki.

Czy zatem w świetle tego, co zostało powiedziane, wszyscy powinniśmy porzucić szczoteczki ręczne? Badania wskazują na wyższość szczoteczek elektrycznych nad ręcznymi. Jednak obserwacja Naszych Pacjentów od wielu lat mówi co innego. Kluczem do sukcesu jest sumienność, dokładność i systematyczność szczotkowania. Jeśli trzy razy w ciągu dnia po 3 minuty naprawdę się przyłożymy do oczyszczania naszych zębów – szczoteczka ręczna w zupełności wystarcza. To jedynie 9 minut w ciągu całego dnia, a efekt może być naprawdę satysfakcjonujący. Obserwacja wielu naszych Pacjentów jest na to dowodem. Nie oznacza to, że odradzamy zakup szczoteczki elektrycznej. Jeśli ktoś dąży do perfekcji w utrzymaniu higieny, może taką szczoteczkę nabyć. Komu zdecydowanie polecamy szczoteczkę elektryczną ? Osobom starszym i niepełnosprawnym u których sprawność manualna jest obniżona, a także tym Pacjentom nieco bardziej leniwym i mniej wytrwałym w uzyskaniu 3 minut porządnego szczotkowania.

Z pozdrowieniami dr Czepiel