NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Nadwrażliwość Zębów

Nadwrażliwość Zębów

Powszechna dolegliwość towarzysząca zarówno kobietom jak i mężczyznom w różnym wieku. Powodująca przykre dolegliwości oraz dyskomfort. Definiowana jako ostry ból powstały w odpowiedzi na działanie nieszkodliwych bodźców. W przeważającej większości przypadków, ból powstaje podczas spożywania pokarmów, w szczególności zimnych, a także słodkich, kwaśnych i gorących, lub podczas szczotkowania czy nitkowania zębów.

Przyczyny:
Istotą nadwrażliwości jest odsłonięcie zębiny (tkanki znajdującej się pod szkliwem i cementem korzeniowym), w rejonie przyszyjkowym, co doprowadza do otwarcia kanalików zębinowych, czyli mikroskopijnych tunelików, które prowadzą wprost do miazgi zęba, czyli nerwu. Każdy bodziec docierający do nerwu bezpośrednio poprzez te otwarte kanaliki wywołuje gwałtowną reakcję w postaci nagłego bólu, który przemija w momencie ustąpienia działania bodźca. Czynników doprowadzających do odsłonięcia zębiny jest bardzo wiele. Często o wystąpieniu nadwrażliwości decyduje nie jeden, a cały zespół czynników. Najczęściej jednak z nadwrażliwością mamy do czynienia wśród Pacjentów z nadmiernie startymi zębami – wynikającymi z kolei z nieuzupełniania braków zębowych lub bruksizmu.
Inne przyczyny, przez które dochodzi do nadwrażliwości to: ubytki klinowe(zaznaczone strzałką na fotografii powyżej), powstające w okolicy szyjek zębów na skutek przeciążeń okluzyjnych, szczotkowanie zębów z nadmierną siłą w okolicy szyjek szczoteczką z twardym włosiem, spożywanie zbyt dużych ilości soków i owoców cytrusowych, recesje dziąseł, choroby przyzębia, nieprawidłowe położenie zęba w łuku, szkodliwe nawyki.

Leczenie:
Ze względu na wieloprzyczynowość nadwrażliwości, na leczenie także wpływa wiele składowych. Niejednokrotnie wystarczy jednak wyeliminować szkodliwe czynniki, które doprowadziły do odsłonięcia zębiny. Jeśli zatem przyczyną nadwrażliwości są wspomniane ubytki klinowe (do których wrócimy w innym wpisie), rozwiązaniem w tej sytuacji będzie odbudowa szyjek zębowych. Zamkniemy w ten sposób odsłonięte kanaliki zębinowe, blokując przepływ bodźców bezpośrednio do miazgi. Fluor w dużych stężeniach jest nieodłącznym elementem leczenia nadwrażliwości. Aplikacja preparatów fluorkowych w gabinecie, przynosi znaczną ulgę.

Nie zawsze niestety przyczyna jest widoczna gołym okiem. Postawienie trafnej diagnozy wiąże się z wnikliwą analizą wywiadu przeprowadzonego z Pacjentem oraz badania diagnostycznego. Precyzyjna diagnoza doprowadza nas do skutecznego leczenia. Zawsze staramy się, aby korzyści z przeprowadzonej terapii zadowoliły Naszych Pacjentów i zapewniły im powrót do codzienności, która nie wiąże się ze strachem przed bólem, ani samym bólem.

Z pozdrowieniami dr Czepiel