NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Stomatologiczne przygotowanie do ciąży

Stomatologiczne przygotowanie do ciąży

Mówi się, że ciąża to szczególny czas, w którym należy o siebie dbać, unikać stresu, zdrowo się odżywiać, zażywać witaminy, starać się postępować tak aby nie złapać infekcji. Do sytuacji stresogennych która może się przydarzyć w trakcie ciąży zdecydowanie możemy zaliczyć wizytę u dentysty. Taka wizyta to najczęściej już konieczność z powodu bólu zęba, który nie chce ustąpić. Takich sytuacji wielokrotnie udałoby się uniknąć, gdyby więcej mówiło się o postępowaniu profilaktycznym przed planowaną ciążą.

W dzisiejszych czasach, przy wysoko rozwiniętej technologii i stanie wiedzy wiemy, że zabiegi stomatologiczne przeprowadzane w trakcie ciąży nie szkodzą ani dziecku, ani przyszłej mamie. Wykonywane są zarówno ekstrakcje, jak i leczenie kanałowe. Niemniej jednak, każda ciężarna kobieta wolałaby uniknąć wizyty w gabinecie stomatologicznym, jeśli nie jest to konieczność, choćby dla tzw. „świętego spokoju”. Dlatego właśnie podpowiadamy, co zrobić, aby przygotować się na ten szczególny czas, jeśli wiemy, że planujemy w najbliższym czasie starać się o dziecko.

Po pierwsze – wizyta kontrolna. Szczegółowo przeprowadzone badanie służy temu, aby wykryć nawet najmniejsze zaczątki próchnicy. Postacie próchnicy tj. ukryta, czy wtórna są trudne do wykrycia. Niezauważone i w porę niewyleczone mogą dać o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie. Niestety, nie tylko „czarne plamki” które widać gołym okiem i które Pacjenci widzą na swoich zębach przeglądając się w lustrze są oznaką próchnicy. Nie należy też bagatelizować bólu, który pojawił się w przeszłości, a który sam zniknął. Takie symptomy oznaczają zazwyczaj, że ostre zapalenie miazgi (nerwu) przeszło w stan przewlekły i w którymś momencie może dać znów o sobie znać. A to z kolei prowadzi nas do leczenia kanałowego. Tak jak zostało powiedziane – nie jest ono niemożliwe w trakcie ciąży, jednakże jest na pewno długotrwałe, czasem obejmuje 2 – 3 wizyt, a długotrwałe leżenie na fotelu może być również niekomfortowe. O wszystkich symptomach bólowych, które miały miejsce w przeszłości należy stomatologowi opowiedzieć, aby można było w porę zapobiec nawrotowi zapalenia.

Po drugie – wykonanie zdjęcia ortopantomograficznego. Jeśli chcemy mieć pewność, że w okolicy naszych zębów, dookoła korzeni, pod istniejącymi wypełnieniami nie dzieje się nic niepokojącego, najlepiej jest wykonać zdjęcie pantomograficzne, czyli rtg całej szczęki i żuchwy. Stomatolog po dokładnej analizie zdjęcia może stwierdzić, które zęby wymagają leczenia, a które nie. Często bowiem zdarza się, że na zdjęciach wykrywamy zmiany okołowierzchołkowe (przy korzeniu), które nie są na tyle duże aby były widoczne w jamie ustnej, ani dawać objawy w postaci bólu. Wykryta zmiana jest ogniskiem zapalnym, które może być źródłem zakażenia innych tkanek. Jeśli zmiany pozostają niewykryte, z biegiem czasu zwiększają swoje rozmiary, obejmując kolejne warstwy tkanek, a proces zapalny cały czas się rozwija. Ostatecznie zmiana zaczyna się objawiać w postaci bólu, obrzęku lub wygórowania, co w konsekwencji prowadzi nas do wizyty w gabinecie. Istniejące ognisko zapalne może wykazywać negatywny wpływ na zdrowie przyszłej mamy jak i jej dziecka. Bakterie gromadzące się np.w zmianie okołowierzchołkowej rozsiewają się po całym organizmie wraz z krwią. Efekty można zaobserwować nawet w gorszych wynikach badań krwi, które wyraźnie wskazują na obecność jakiegoś stanu zapalnego niewidocznego gołym okiem. Przecież Pacjentka czuje się dobrze, a jednak w jej organizmie wykrywane jest ognisko zapalne. Wtedy pierwszym skojarzeniem powinno być odzębowe ognisko zapalne. W ostatnich latach lekarze ginekolodzy prowadzący ciąże coraz częściej wysyłają swoje Pacjentki na konsultacje stomatologiczną w związku z niepokojącymi wynikami badań.

Z medycznego punktu widzenia zdarzają się sytuacje w organizmie człowieka, które są trudne lub niemożliwe do przewidzenia. Nie inaczej jest w przypadku zębów. Spotykamy przecież Pacjentów z nienaganną higieną jamy ustnej, pilnujących wizyt kontrolnych, którzy również od czasu do czasu przychodzą do nas po pomoc, zgłaszając się z bólem. Mimo to, w zdecydowanej większości mamy do czynienia z Pacjentami, którzy zaglądają do nas dopiero w sytuacji kiedy pojawia się ból nie do zniesienia. Wiele takich nagłych wypadków dałoby się uniknąć, gdyby Pacjenci dbali o regularność wizyt. Dlatego dzisiaj szczególnie zachęcamy do badań kontrolnych wszystkie Pacjentki, które w niedalekiej przyszłości (i nie tylko) zamierzają planować potomstwo, ponieważ ten szczególny stan powinien być dla Was możliwie najzdrowszy i najszczęśliwszy.

Z pozdrowieniami dr Czepiel