NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Czy można jeść słodycze i mieć zdrowe zęby?

Czy można jeść słodycze i mieć zdrowe zęby?

Każdy z nas wie, jak ciężko odmówić sobie chwili słodyczy, szczególnie gdy kusi nas tabliczka czekolady lub deser lodowy 😉 Jak to jest z jedzeniem słodyczy w aspekcie stomatologii? Można czy nie można?

W ogólnym przekonaniu utarło się, że słodkości szkodzą naszym zębom. I jest to po części prawdą. Szkodzą, jeżeli jemy np. czekoladę i potem nie umyjemy zębów. Resztki czekolady oblepiają nasze zęby, a czekolada składa się z cukrów prostych. Cukry proste są trawione przez bakterie, które wytwarzają kwasy. Te właśnie kwasy uszkadzają szkliwo naszych zębów, działając negatywnie na nasz największy skarb – piękny uśmiech. Oczywiście nadmiar węglowodanów oddziałuje negatywnie na inne aspekty naszego organizmu m.in. jest przyczyną nadwagi i otyłości, powoduje cukrzycę typu II, oddziałuje na nasz układ trawienny…

Zatem, czy można sobie pozwolić na chwilę rozkoszy z ulubionym deserem i mieć zdrowe zęby? Oczywiście! Sposobem jest właściwe zachowanie się po słodkim posiłku. Jeżeli już skonsumowaliśmy całą słodką zawartość, to zaraz po, należy zneutralizować słodki posmak w ustach, popijając wodą/herbatą lub płucząc usta intensywnie wodą. Po 15 minutach po zjedzeniu słodkiego należy porządnie umyć zęby. Po dokładnym myciu można wypłukać dodatkowo usta płynem do płukania. Voilà – zaspokoiliśmy nasze żądze słodkości i nie zaszkodziliśmy swoim zębom.

Oczywiście, nie przesadzajmy z ilością słodkiego. Fotele w gabinetach stomatologicznych mają ograniczenie wagi Pacjenta do 160kg – a przegląd co najmniej raz na rok trzeba zrobić. Smacznego!

Z pozdrowieniami dr Czepiel