NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Ile trwa leczenie stomatologiczne?

Ile trwa leczenie stomatologiczne?

To pytanie jest często zadawane przez Pacjentów. W takim razie postaram się wyjaśnić, w jakim czasie można przeprowadzić leczenie stomatologiczne oraz dlaczego raz trwa dłużej a raz krócej.

Każde leczenie musi być poprzedzone wywiadem z Pacjentem, szczegółową diagnostyką potrzebną do rozwiązania problemu oraz przede wszystkim planem leczenia. Wszystkie działania wykonywane bez planu określającego potrzeby lecznicze, oczekiwania ze strony pacjenta co do funkcjonalności i estetyki są bez sensu. Dlatego zanim przystąpimy do właściwego leczenia, ustalamy co należy zrobić, aby osiągnąć zamierzony efekt, a także które zabiegi należy wykonać aby przywrócić piękny uśmiech.

Pacjenci mają różne przypadłości stomatologiczne. Niektórzy wymagają tylko czyszczenia zębów, inni już mają próchnicę, kolejni mają następstwa próchnicy w postaci stanów zapalnych i potrzebują leczenia kanałowego, a jeszcze inni nie mając już co leczyć,  potrzebują uzupełnienia braków zębowych, aby móc normalnie jeść i funkcjonować.

Bardzo często zdarza się, że osoby pracujące za granicą przylatują na parę dni do Polski,po to by uporządkować swoje sprawy oraz właśnie wyleczyć zęby.W takiej sytuacji, rezerwujemy kilka wizyt do przodu dla takich Pacjentów,  aby w jak najkrótszym  czasie wyleczyć jak najwięcej, np.  przeprowadzić profesjonalne oczyszczanie zębów (skaling + piaskowanie), wyleczyć 6 ubytków próchnicowych oraz przeprowadzić 2 leczenia kanałowe. Wszystko w zależności od potrzeb. Zdarza się, że wizyta trwa wtedy  4-6 godzin ale za to Pacjent otrzymuje kompleksową opiekę, a my satysfakcję, że potrafiliśmy pomóc i rozwiązaliśmy jego problemy.  W lepszej sytuacji są jednak Pacjenci, którzy mieszkają w pobliżu. Zwłaszcza, jeżeli leczenie wymaga kilku etapów.  Po wstępnej konsultacji wspólnie decydujemy się na jeden plan leczenia, który będziemy konsekwentnie przeprowadzać. To, ile zrobimy podczas jednej wizyty  tak naprawdę zależy od Pacjenta i tego jak długo potrafi trzymać otwarte usta. 95% Pacjentów spokojnie wytrzymuje wizyty 2-3 godzinne. Ilość oraz długość wizyty zależy także od konkretnej sytuacji oraz od zabiegów, które przeprowadzamy. Leczenie zachowawcze (np. założenie plomby) zabiera niewiele czasu w porównaniu np. z powtórnym leczeniem kanałowym, które wymaga większego skupienia i precyzji. Ale nie jest to regułą, ponieważ w zależności od rozległości wypełnienia, wizyta może trwać od 15 do 45 minut lub dłużej, jeśli odbudowywane są dwa sąsiednie zęby. Przy leczeniu kanałowym należy nastawić się na dłuższe posiedzenia – od 30 minut do 2 a czasem nawet 3 godzin.

Jeżeli chodzi o protetykę i odtwarzanie brakujących zębów to wizyty na fotelu z reguły są krótkie, ale potrzebujemy ich kilka w przeciągu paru dni. Wynika to po pierwsze z faktu, że technik potrzebuje czasu do wykonania pracy protetycznej w laboratorium. Po drugie, przy odtwarzaniu braków zębowych potrzebne są wizyty dodatkowe, na których przymierzamy protezy, czy mosty. Możemy to rozumieć dosłownie, ponieważ podczas takiej wizyty sprawdzamy m.in. czy proteza dobrze trzyma się w ustach, czy nie przeszkadza podczas mówienia, a także pytamy czy zastosowany kolor zębów jest zgodny z oczekiwaniami Pacjenta.

Podsumowując, pragnę jeszcze dodać, że leczenie stomatologiczne wbrew pozorom może okazać się skomplikowane i długotrwałe. Każdy bowiem zabieg wykonywany w gabinecie to ingerencja w ludzki organizm. Usunięcie zęba, czy wykonanie dużego wypełnienia nie jest błahostką, jak niektórym mogłoby się wydawać. W szczególności przy bardziej złożonym procesie leczenia, pośpiech jest niewskazany. Dokładamy jednak wszelkich starań, aby w razie potrzeby leczenie było sprawne a zarazem skuteczne. Do każdego Pacjenta podchodzimy indywidualnie. Jeśli zatem Pacjent nie ma skomplikowanych przypadłości stomatologicznych, tzn. wielu ubytków, a oprócz tego nie wymaga usunięcia kilku zębów i wykonania mostu,  to może swoje problemy rozwiązać nawet w przeciągu jednego dnia. Piękny uśmiech jest w zasięgu ręki, trzeba tylko chcieć 😉

Z pozdrowieniami dr Czepiel