NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Czy każda ósemka jest skazana na usunięcie ?

Czy każda ósemka jest skazana na usunięcie ?

Zęby mądrości, czyli tzw. ósemki wyrastają u ludzi w bardzo różnym wieku, lecz u większości naszego społeczeństwa proces ten zachodzi między 16 a 26 rokiem życia. U jednych pojawiają się tylko dwie ósemki, u innych wszystkie cztery a jeszcze inni nie mają ich wcale. Czy jednak ich pojawienie się w jamie ustnej zawsze oznacza konieczność natychmiastowego usunięcia ?

O tym, czy ząb mądrości kwalifikuje się do ekstrakcji (usunięcia) decyduje lekarz dentysta. Decyzja zapada na podstawie badania stomatologicznego jak również na podstawie zdjęcia RTG. Często Pacjenci pytają nas już od progu gabinetu, kiedy mogą zgłosić się na usunięcie ósemek, bo sąsiadka ostatnio skarżyła się że musiała usunąć i poleciła zrobić to jak najszybciej. Tymczasem w trakcie badania okazuje się, że ósemki wcale nie muszą być usuwane.

Jeżeli proces wyrzynania zęba ósmego, czyli wyrastania, przebiega bezobjawowo, tzn. bezboleśnie, bez nawracających stanów zapalnych dookoła dziąsła, a sama ósemka wyrośnie w łuku zębowym czyli prosto, nieprzechylona do przodu w kierunku siódemki czy na boki nie ma tutaj wskazań do pozbywania się tego zęba. Ósemki również można leczyć i zakładać wypełnienia w razie konieczności. Zwykła próchnica również nie jest wskazaniem do usuwania. Zdrowy ząb mądrości może służyć nam na długie lata. Przyda nam się, jeśli z jakiś przyczyn stracimy szóstkę czy siódemkę po tej samej stronie. W przyszłości może również posłużyć za „oparcie” protezy. Wśród Pacjentów panuje niesłuszne przekonanie o tym, że ósemki do niczego nie są nam potrzebne. Jest to oczywiście nieprawdą. Dlatego jeszcze raz podkreślam, ZDROWE ósemki mogą okazać się bardzo przydatne.

Zdarza się jednak, że nie zawsze zęby mądrości „chcą” wyrosnąć prosto. Niekiedy rutynowo wykonane badanie radiologiczne wykaże, że ósemka jest całkowicie położona poziomo, będąc niewidoczna jeszcze w jamie ustnej, a na dodatek napierając na sąsiedni ząb siódmy, powodując jego resorpcję, czyli zanik. Inny przykład: na podstawie zdjęcia RTG lekarz dentysta ocenia, że ósemka co prawda nie jest całkowicie położona poziomo, ale jest na tyle przechylona i zbliżona w kierunku siódemki, że nie rokuje na samoistne wyrośnięcie w jamie ustnej. Takie sytuacje są jak najbardziej wskazaniem do usunięcia ósemki. Nawracające stany zapalne przy okazji wyrastania zęba ósmego, mogą zwiastować właśnie taki stan, w którym przechylony ząb nie ma miejsca na swobodny wzrost. Konieczne jest wtedy wykonanie zdjęcia RTG i podjęcie stosownych działań leczniczych.

Zęby  nie powodujące dolegliwości bólowych, czy to przy wyrastaniu, czy już po wyrośnięciu, nie stanowią wskazania do ich usuwania. Czy ktokolwiek narażałby się na dobrowolne usuwanie zdrowej szóstki ? Oczywiście, że nie. Dlatego też zdrowe ósemki również należy zostawić w spokoju i dbać o nie, jak o każdy inny ząb, tzn. nie zapominać o nich przy szczotkowaniu i starać się dokładnie oczyszczać ich powierzchnie, aby zachować je jak najdłużej.

Z pozdrowieniami dr Czepiel