NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Czy stan zębów w ciąży ma wpływ na rozwój dziecka lub poród?

Czy stan zębów w ciąży ma wpływ na rozwój dziecka lub poród?

W okresie ciąży kobiety zaczynają dbać o swoje zdrowie bardziej niż dotychczas, ponieważ zdają sobie sprawę, że ich zdrowie ma wpływ na zdrowie ich dziecka. Wizyty kontrolne u lekarza, zbilansowana dieta, spacery na świeżym powietrzu, witaminy, o tym i wielu innych sprawach mówi się głośno. Zdrowy organizm przyszłej mamy, to zdrowy i silny organizm jej dziecka. Podobnie jest ze zdrowiem zębów.

Wpływ zdrowia jamy ustnej w okresie ciąży na rozwój dziecka bez wątpienia istnieje i jest bardzo silny. Mowa tutaj nie tylko o rozwoju  uzębienia. Znane nam są wyniki badań mówiące o przedwczesnym porodzie wśród kobiet z niedostateczną higieną jamy ustnej i związanym  z tym zapaleniem dziąseł lub przyzębia. Badawcze twierdzą, że decydujący wpływ, mogą mieć  patogeny i związki uwalniane w odpowiedzi na toczący się proces zapalny, np.: cytokiny. Za taki stan rzeczy, odpowiada niska świadomość naszego społeczeństwa o tym, że w okresie ciąży należy szczególnie zadbać o zdrowie zębów i dziąseł.

Kobieta ciężarna powinna odbyć wizytę u stomatologa przynajmniej dwa razy w trakcie ciąży, pierwszą między 3 a 4 miesiącem, oraz drugą w okolicy 8 miesiąca, nie później. Podczas wizyty ważne jest, aby omówić szczegóły dotyczące żywienia i dostawy witamin, które mają szczególny wpływ na rozwój zębów dziecka. Drugim ważnym aspektem wizyty, jest kompleksowe badanie jamy ustnej, wykrycie ewentualnych ognisk próchnicowych wymagających leczenia,przeprowadzenie instruktażu higieny oraz wykonanie profesjonalnego oczyszczania zębów, tzn. usunięcie kamienia i osadu. To właśnie kamień nazębny i poddziąsłowy odpowiedzialny jest w głównej mierze za stan zapalny dziąseł.Oprócz tego, w organizmie kobiety w tym czasie dochodzi do wielu zmian, w tym przede wszystkim do zmian hormonalnych, które z kolei powodują, że dziąsła stają się tkliwe, bolesne, krwawiące, lub dochodzi do powstania niegroźnych zmian proliferujących, czyli guzków dziąsłowych, zwanych guzem ciążowym. Nie jest to absolutnie zmiana nowotworowa, choć nazwa wskazywałaby inaczej. Guz ciążowy pojawia się na dziąśle, zazwyczaj w okolicy II trymestru i samoistnie zanika pod koniec ciąży lub po porodzie. Z tego jasno wynika, że profesjonalne oczyszczanie jest szczególnie potrzebne w trakcie ciąży, aby zadbać o zdrowie przyszłej mamy.

Będąc w ciąży można, a nawet trzeba w razie potrzeby,poddawać się leczeniu stomatologicznemu. Występujące pewne ograniczenia,wynikają bardziej z potrzeby komfortu ciężarnej niż z obawy o zdrowie dziecka, np. pozycja w trakcie leczenia,zazwyczaj leżąca, może być przy dłuższym posiedzeniu zwyczajnie męcząca. Najbardziej optymalnym czasem dla leczenia stomatologicznego jest II trymestr ciąży. A już najlepszym, co przyszła mama może zrobić dla swojego dziecka, to wizyta kontrolna przed planowaniem ciąży. Wykryte zawczasu ubytki, czy zmiany można leczyć bez żadnych ograniczeń i zbędnego stresu z obawy o dziecko.

Niemniej jednak w trakcie ciąży można poddawać się zabiegom stomatologicznym. Taki zabieg jak skaling, czyli usunięcie złogów nazębnych jest wręcz konieczny, by zachować zdrowie dziąseł. Zapalenie dziąseł oznacza obecność bakterii i produkowanych przez nich toksyn, które krążąc we krwi,docierają również do łożyska. Można to porównać do zapalenia gardła – odpowiedzialne za to są bakterie, których się boimy i natychmiast chcielibyśmy się tej choroby pozbyć, aby bakterie, o których wiemy że są, nie zaszkodziły dziecku. Choroba dziąseł to również bakterie, które są obecne w organizmie, powodując podobne przemiany biochemiczne, uwalniając czynniki prozapalne. Istnieje pomiędzy tymi chorobami jednak różnica. Chorobie dziąseł można zapobiec i można ją leczyć, bez użycia leków. Wystarczy wizyta kontrolna u stomatologa.

Z pozdrowieniami dr Czepiel