NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Jak rozjaśnić kolor zębów

Jak rozjaśnić kolor zębów

Wielu Pacjentów zadaje mi to samo pytanie, mianowicie: „dlaczego moje zęby są wciąż żółte, przecież szoruję je trzy razy dziennie”. Inni z kolei, jeszcze przed badaniem stomatologicznym, chcieliby swoje zęby natychmiast poddać wybieleniu. Czy jednak wybielanie to jedyna droga do rozjaśnienia koloru zębów? I dlaczego niektórzy mają naturalnie jaśniejszy uśmiech niż inni ? Zacznijmy od początku.

Prawidłowa barwa zębów w warunkach naturalnych waha się od mlecznej (dotyczy tylko zębów mlecznych) przez szaroniebieską, żółtą do żółtobrunatnej. Kolor zębów będzie różny w zależności od grupy zębów (przednie czy tylne), u poszczególnych osobników a także w zależności od rasy. O kolorze każdego zęba decyduje stopień mineralizacji tkanek, tj. szkliwa i leżącej pod nim zębiny, a także miazgi. Prawidłowo zmineralizowane szkliwo jest przejrzyste, co oznacza, że przebija się przez nie zębina, która ma barwę żółtawą i jest nieprzezierna. Jeśli więc nasze zęby są żółtawe, oznacza to, że są dobrze zmineralizowane i bardziej odporne na próchnicę. Zęby naturalnie bielsze, mają mniej korzystny stosunek jonów, w związku z czym będą mniej wytrzymałe. Naturalny kolor zębów jest więc uwarunkowany indywidualnie.

Predyspozycje genetyczne to jedno. Kolejnym czynnikiem wpływającym na kolor zębów to czynniki zewnętrzne, a więc wszystko to, z czym nasze zęby mają do czynienia na co dzień. Pożywienie z dużą ilością barwników, tj. buraki, jagody, pomidory, spożywanie dużej ilości kawy i herbaty, a także mocno zabarwionych soków owocowych lub czerwonego wina – wszystko to powoduje, że nasze zęby stają się ciemniejsze. Tytoń uważany jest za najsilniejszy czynnik generujący przebarwienia zębów.

Skoro omówione zostały przyczyny zmiany koloru zębów, przejdźmy teraz do sedna sprawy – jak rozjaśnić kolor zębów i czy jedynym wyjściem jest wybielanie? Otóż nie, wybielanie to jedna z możliwości. Nie jest to jednak konieczność. Decyzję o tym, czy jest ono niezbędne pomoże podjąć lekarz dentysta po wnikliwym badaniu Pacjenta i ustaleniu przyczyn niezadowolenia z obecnego koloru zębów. Warto wiedzieć, że podjęcie decyzji o wybielaniu zobowiązuje Pacjenta to zaznajomienia się z jego następstwami. Po szczegóły zapraszamy tutaj-> WYBIELANIE ZĘBÓW.

Innym rozwiązaniem, które może przynieść zadowalający efekt jest wykonanie higienizacji, a więc usunięcia kamienia (jeśli jest taka potrzeba) i piaskowanie, czyli profesjonalne oczyszczenie zębów mieszaniną wody i specjalnego proszku, który pod ciśnieniem usuwa przebarwienia, których nie jesteśmy w stanie usunąć przy szczotkowaniu. Efekt jest natychmiastowy. Zęby są odświeżone i odzyskują blask. Zabieg wykonuje się średnio co pół roku, choć można wykonywać go częściej, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Jeśli zatem, drogi Czytelniku, nie lubisz koloru swoich zębów, nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby dowiedzieć się, czy i jak można go rozjaśnić. Piękny uśmiech jest na wyciągnięcie ręki.

Z pozdrowieniami dr Czepiel