NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Dzień Babci i Dziadka. Z jakimi problemami stomatologicznymi borykają się nasi Dziadkowie

Dzień Babci i Dziadka. Z jakimi problemami stomatologicznymi borykają się nasi Dziadkowie

Święto Babci i Dziadka to dobra okazja do tego, aby porozmawiać o zębowych problemach seniorów i o sposobach jak z owymi problemami można sobie poradzić. Szacuje się, że w Polsce co czwarta osoba powyżej 65 roku życia jest całkowicie bezzębna. Problem zazwyczaj tkwi w niewiedzy i błędnemu przekonaniu, że ból zęba oznacza tylko jedno – jego usunięcie. Tymczasem sposobów na leczenie znamy wiele.

Z reguły najpierw zaczynami tracić zęby boczne. Nieuzupełnienie braków po bokach konsekwentnie doprowadzi do przeciążenia zębów przednich i ostatecznie do ich utraty. Dlatego warto zaglądać do gabinetu stomatologicznego, po to by dowiedzieć się, jakimi sposobami możemy zachować te zęby, które jeszcze pozostały. Dobrym rozwiązaniem są protezy częściowe uzupełniające pojedyncze braki zębowe. Dzięki temu zachowujemy pozostałe zęby na dłużej. Gdy już jednak doszło do utraty wszystkich zębów, rozwiązaniem pozostaje proteza całkowita. Warto zaznaczyć, że wśród Pacjentów używających protezy częściowe, odnotowuje się lepszą adaptację do protez całkowitych. Nie warto zatem zwlekać z wykonaniem protez do utraty ostatniego zęba. Droższym, ale z pewnością trwalszym sposobem na uzupełnienie braków są implanty. Więcej o możliwościach uzupełnienia braków zębowych można przeczytać w dziale PROTETYKA.

Utrzymanie protez całkowitych w jamie ustnej, to kolejna sprawa. Wielu Pacjentów narzeka, że proteza nie trzyma się podłoża. W tym miejscu warto zawsze odszukać przyczynę takiego stanu rzeczy, by móc poprawić komfort noszenia protezy. Czasem wystarczy nieduża korekta, a innym razem koniecznym okaże się stosowanie kleju do protez. Wiele osób starszych cierpi z powodu zmniejszonego wydzielania śliny. W zdecydowanej większości jest to efekt uboczny leków, których nasi dziadkowie zażywają co niemiara. Na to również nauka znalazła sprawdzone sposoby, np. substytuty śliny. Mniejsza ilość śliny prowadzi to szybkiego rozwoju ubytków próchnicowych oraz przyczynia się do złego utrzymania protez w  jamie ustnej.

Z wiekiem pogarsza się sprawność fizyczna, motoryka i zdolności manualne, a co za tym idzie dokładne szczotkowanie zębów nie jest już takie proste, a czasami wręcz niemożliwe. Warto  zapoznać się z innymi dostępnymi metodami utrzymania higieny jamy ustnej.

Prawidłowa higiena to nie tylko zdrowe zęby, ale również dziąsła. Osobom w podeszłym wieku często dokucza choroba przyzębia. Stany zapalny dziąseł, krwawienie, kamień nazębny, rozchwiane zęby, wszystkie te objawy wskazują na potrzebę leczenia. Nie wspominając już o tym, że choroba przyzębia i powodujące ją bakterie mają negatywny wpływ na układ naczyniowo – sercowy.

Na większość dolegliwości jesteśmy w stanie znaleźć dogodne rozwiązanie. Wystarczy tylko zasięgnąć porady i pozostać ze swoim dentystą w ścisłej współpracy. Sam dentysta może wyleczyć ubytki i wykonać protezę, ale to od Pacjenta zależy na jak długo ta proteza będzie służyć. Wspólnymi siłami można naprawdę osiągnąć sukces. Może zatem warto, z okazji tego święta, zaproponować Babci i Dziadkowi wizytę konsultacyjną u  stomatologa. Choć samo w sobie brzmi to jakbyśmy chcieli Dziadkom przysporzyć bólu, to z czystym sumieniem mogę zaświadczyć, że taka wizyta nie musi wiązać się z bólem, a wręcz może na przyszłość przynieść więcej korzyści, przede wszystkim zdrowotnych. A przecież na tym nam najbardziej zależy, aby nasi Dziadkowie cieszyli się dobrym zdrowiem jak najdłużej.

Najlepsze życzenia dla Wszystkich Babć i Dziadków w Dniu Ich Święta.

Z pozdrowieniami dr Czepiel