NZOS MEDI-DENT

Stomatologia Będzin Syberka

Zadzwoń do nas
32 761 07 17

Czy szczotkowanie zębów można zastąpić płukaniem ?

Czy szczotkowanie zębów można zastąpić płukaniem ?

Rynek stomatologiczny w ostatnim czasie pęka w szwach od nadmiaru coraz to nowych typów past do zębów, gadżetów, preparatów do higieny jamy ustnej, a w tym także płynów do płukania. Na półkach sklepu czy apteki możemy wybierać spośród różnych typów płynów, dobierać kolor a nawet i smak. Czy stosowanie płynów do płukania jamy ustnej jest konieczne ? W indywidualnych przypadkach jest wręcz niezbędne, ale zazwyczaj traktujemy tę formę higieny jako dodatkową.

Celowo podkreślam słowo dodatkową, ponieważ nie może to być jedyna forma higieny. Samo płukanie, choćby najlepszymi płynami, nigdy w życiu nie zastąpi tradycyjnego szczotkowania. Dzięki ruchom szczoteczki, pozbywamy się resztek pokarmowych, oczyszczamy zęby z płytki nazębnej, a stosując pastę z fluorem dodatkowo nanosimy go na zęby. Samym płynem do płukania nie oczyścimy dokładnie zębów. Istotą skutecznej higieny jamy ustnej jest mechanizm szczotkowania. Typ pasty do zębów ma tutaj drugorzędne znaczenie. A stosowanie specjalnych płynów do płukania jest dodatkową formą higieny. Płyny zawierają w swoim składzie substancje mające działanie antyseptyczne, a więc niszczące bakterie, a także odświeżają oddech i spowalniają odkładanie się płytki nazębnej. Niektóre z nich zawierają większe ilości fluoru, polecane są zatem dla pacjentów z wieloma ubytkami próchnicowymi. Pomimo swoich korzystnych cech, płyn do płukania jamy ustnej jest niewystarczający do utrzymania prawidłowej higieny i zdrowia zębów bez codziennego szczotkowania. To co najmniej tak, jakbyśmy chcieli zastąpić mycie garnków po obiedzie samym płukaniem wodą, zamiast użyć do tego szczotki i płynu do naczyń. Wydaje mi się, że taki garnek nie przetrwałby zbyt długo, ale nie zamierzam tego próbować.

Podsumujmy raz jeszcze. Po pierwsze szczotkowanie, przynajmniej trzy razy dziennie przez 3 minuty, najlepiej po każdym posiłku. Dopiero gdy dobrze oczyścimy zęby szczoteczką, możemy zastosować płyn do płukania jamy ustnej, jako dodatkowy sposób na oczyszczenie zębów. Nigdy nie stosujemy płynu zamiast szczotkowania. Płyn do płukania jamy ustnej nie zastąpi szczoteczki i pasty do zębów.

Z pozdrowieniami dr Czepiel